Haber

Doğu Çin’de 20.000 Yıl Önce İnsan Faaliyetinin İzleri Bulundu

FUZHOU, 19 Aralık (Xinhua) — Çin’in doğusundaki Fujian eyaletine bağlı Putian şehrinin belediye kültür ve turizm bürosu, Mulanxi Nehri yakınında geç Paleolitik döneme tarihlenen bir kalıntı alanı buldu ve buluntunun bölgede en az 20.000 insan faaliyetine sahip olduğunu söyledi. alan. Yıllar önce başladığını gösterdiğini söyledi.

Mulanxi nehri havzasına odaklanan arkeoloji ekibinin lideri Fan Xuechun, ekibin yaklaşık bir yıl süren kazı ve araştırma çalışmaları sırasında biri Paleolitik, yedi Neolitik ve 18 Bronz Çağı olmak üzere toplam 26 tarih öncesi alan keşfettiğini söyledi. bir yıl.

Kazılar sırasında yüzlerce örnek ve 100’e yakın bütün veya kompostlanabilir nesne gün ışığına çıkarıldı. Fan’a göre bu keşif bölgesel arkeolojideki birçok boşluğu doldurdu.

Fan, bulguların Mulanxi nehri havzasının tarih öncesi çağlarda insan faaliyetinin yoğun olduğu bölgelerden biri olduğunu gösterdiğini söyledi. Site, kuzey Fujian ve güney Fujian’ın tarih öncesi kültürlerinin kesişme noktasıydı ve bu nedenle büyük bir araştırma masrafı var.

Putian’ın ana nehri olan Mulanxi’nin kıyısında, geçtiğimiz on yıllarda keşfedilen 20’den fazla Qin öncesi (MÖ 221 öncesi) kalıntı yeri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu